14
Ara

Uzayda Yaşam İçin İlk Tuğla

İnsanoğlu, var olduğu ilk günden itibaren, bulunduğu çevreyi tanımaya ve buradaki yaşamını maksimum konfor seviyesine taşımaya gayret göstermiştir. Tarihsel süreç içerisinde değişen ve gelişen tüm detaylarla birlikte bu konfor seviyesi hep yükseldi. Ancak dünyanın sahip olduğu nimetleri paylaşan insan sayısı da bir hayli arttı. Bugün dünya nüfusu 8 milyara yaklaşmış durumda. Haliyle her fert için pastadan düşen payın miktarı azalmakta. Daha da önemlisi doğal kaynakların hızla ve bilinçsizce tüketimi, dünya üzerindeki canlı yaşamını hayati ölçüde etkiliyor.

Bu durumun önüne geçmek amacıyla geliştirilmeye çalışılan birçok proje mevcut. Yeşil binalar, çevre dostu yapılar, yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları vs. Ancak uzun yıllardır üzerinde araştırılan bir başka fikir daha var: Uzayda yaşam. Büyük devletlerin uzay araştırmaları için bütçelerinde ayırdıkları büyük paylar aslında tam olarak bu amaç için varlar. Dünyanın bu hızla tüketilmeye devam etmesi kaçınılmaz sonu, yani insan yaşamının dünya üzerinde sürdürülemeyeceğini gösteriyor. Bu durumun önüne geçmek isteyenler ise uzayda alternatif yaşam alanlarına dair araştırmalar gerçekleştiriyor. Şu ana kadar yapılmış araştırmalar, Mars’ın insan yaşamına en uygun profile sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Peki Mars’ta yaşam nasıl mümkün olacak?

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Piramidi’ni hepimiz hatırlarız. Bu piramide göre insanlar önce varlıklarını sürdürmek ve garanti altına almak için yaşarlar. Temel ihtiyaçlar olarak da isimlendirilebilecek bu gereksinimler açlık-susuzluk sorununa, güvenlik ve barınma sorununa çözüm arar. Yeni bir gezegende yeni bir yaşam mümkün olabilir, peki nasıl? Temel ihtiyaçlardan barınma sorunu bu yazının konusu.

Gelişen teknoloji ile birlikte olası bir Mars’ta yaşama senaryosunda insanların barınma ihtiyacını karşılamak adına Mars Tuğlaları icat edildi. NASA’nın finanse ettiği proje Kaliforniya San Diego Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Mars’ta yaşamı mümkün kılacak önemli keşif, insanlık tarihinin geleceğini şekillendirebilecek öneme sahip. Isı bile uygulamadan inşaat işlemini gerçekleştirebilecek Mars tuğlaları, insanlığa gelecekte başka bir gezegende kolaylık barınma sorununu çözme imkanı tanıyor. Güvenlik sorununu da ortadan kaldıran özelliklere sahip tuğlalar, çelikle güçlendirilmiş inşaat betonlarından bile daha dayanıklı. Tuğlaların bu başarısının arkasındaki etkenin ise büyük bazalt parçacıklarını çevreleyen demir oksit parçalarının etkileşimi olduğu düşünülüyor.

Şüphesiz ki insanoğlu, dünyaya verdiği zararın bedelini er ya da geç ödeyecek. Bilim adamları ise doğanın intikamına karşı çalışmalarını sürdürecek. Kazananın kim olduğu bilinmez ancak gelişmelerin heyecan verici olduğunu söylemek mümkün.