27
Eki

Türkiye Konut Piyasası Hareketliliğini Koruyor

İnsanların temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacı günümüzde de hayati önem taşıyan konulardan biri. Tarihsel süreç içerisinde teknolojik gelişmeler, barınma ihtiyacının karşılanma şekillerinde de değişime neden oldu. Günümüzde şehirleşmenin oldukça yüksek olması insanların çok katlı binalarda yaşamalarına neden oluyor. Barınma ihtiyacımızın günümüzdeki karşılığı konutlar.

Ülkemiz ekonomik anlamda zor zamanlar geçirse de insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için çaba harcayan sektörler, ekonomik parametrelerin aksine yükseliş trendlerini koruyabiliyor. İnşaat sektörünün bir alt kategorisi olarak düşünebileceğimiz konut piyasaları da bu duruma iyi bir örnek teşkil ediyor.

Konut Piyasası 2013’ten Beri İstikrarla Büyüyor

Son araştırmalar sonucunda elde edilen veriler konut piyasasında 2013’te başlayan büyüme halen istikrarla sürüyor. Hatta öyle ki 2013 yılında günde 3214 konut satışı gerçekleşirken 2017 yılının sadece ilk 8 aylık döneminde geldiğimizde günlük satış rakamları 3710’a ulaşmış vaziyette. Şehirleri temel aldığımızda İstanbul’un liderliğini Ankara ve İzmir takip ediyor.

Konut Piyasasında Lider İl ve İlçeler

En çok konut satılan ilçelerde ise İstanbul’un Esenyurt ilçesi ilk sırada. Listede en çok ilçesi bulunan şehir ise 5 ilçe ile Ankara.

 

Konut Fiyatlarındaki Değişim

Konut satışlarının artış eğilimi göstermesi, metrekare fiyatlarının yükselmesiyle birlikte düşünüldüğünde şaşırtıcı bir imaj yaratıyor. Merkez Bankasının konut fiyatları endeksi Türkiye’de konut fiyatları endeksi son 7 yılda 2.5 katına çıktığını söylüyor. İstanbul özelinde oran %200.

 

Birim Konut Fiyatı

Metrekare bazında fiyatlar ise 2010 yılında 900 lira iken 2017’de 2041 liraya yükseldi. İstanbul’da konutların metrekare fiyatı ortalama 3765 lira. Fiyatlardaki değişim konut kredi faizlerini de etkiliyor. Son 7 yılda yıllık konut faizleri %9-13 bandında ilerliyor.

Eskişehir İnşaat Sektörü ve Eskişehir Konut Piyasasında fark yaratan projeleriyle Çağrı İnşaat, sektördeki önemli rolünü çağı yakalayarak sürdürüyor.