27
Kas

Riskli Yapı Tespit Lisansı Nedir, Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Nedir

Mimari yapılar, canlılar gibi doğup, yaşayıp ölen varlıklardır. Her yapının, yapımında kullanılan malzeme ve teknikten kullanım amacına, kullanım şeklinden kullanan insan profiline göre kendine has birçok değişkene bağlı olan kullanım süreleri vardır. Mevcut yapı, zaman içerisinde kullanım amacına yeterince hizmet edememeye başladığında ya da bulunduğu çağa estetik/işlevsellik noktasında ayak uyduramadığında yerine bir yenisinin inşa edilmesi gerekmektedir. Günümüzde bu işlemin en çok göze çarptığı yer kentsel dönüşüm projeleridir. Son dönemlerde devlet yönetiminin kentsel dönüşüm projelerine sağladığı maddi destekler, şehirlerdeki birçok yapının hantal ve eski kalması, binaların çoğunluğunun eskimesi ve işlevini yitirmesi kentsel dönüşümün hızlanmasının üzerindeki diğer etkiler olarak karşımıza çıkar.

Riskli Yapılar ve Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşümün temeli eski binanın yerine çağa uygun yenisinin inşa edilmesidir. Peki, eski binalar hangi kriterlere göre kentsel dönüşüm kapsamında işlem görüyor? Bu sorunun cevabı olacak birçok kıstas olsa da yazımızın konusu Riskli Yapılar ve Kentsel Dönüşüm.

Risklidir Raporu Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm teşviklerinin faaliyete geçmesi için binaların belli bir takım koşulları sağlaması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi binanın “riskli” olmasıdır. Eğer bina insan yaşamını tehlikeye atacak tehlikeler barındırıyorsa binanın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılması gerekir. Bina sakinlerine kira yardımı yapılması ve harç muafiyeti gibi teşvikler için de “risklidir raporu” alınmalıdır. Bu rapor da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş lisanslı kişi ve kurumlar aracılığıyla edinilebilir.

Riskli yapı tespit lisansı bakanlıklar, il özel idareleri, büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri ya da bakanlığın yetkilendirdiği özel kuruluşlar tarafından verilir. Gerekli belgeler ve ücretlendirme esasları tamamlandığında müteahhitler ya da inşaat firmaları başvurularını gerçekleştirebilir.

Riskli yapı tespit lisansı başvurusunda gerekli belgeleri incelemek için tıklayın.

Şehirlere göre riskli yapı tespit lisansı başvurusu yapabileceğiniz kurum ve kuruluşları öğrenmek için tıklayın.

Riskli Yapı Tespit Lisansı Ücretleri

Başvuru ücretleri, yapının risk derecesini ölçmek için yapılacak rapor, deney vb. işlemlerin masrafları da dâhil olarak ortalama şu şekilde ücretlendirmeye tabi tutulur:

  • Kullanım alanı 0-500 m2 olan binalar için 500 metrekareye kadar metrekare başına KDV dâhil 4,86 TL,
  • Kullanım alanı 501-1000 m2 olan binalar için metrekareye kadar metrekare başına KDV dâhil 2427 TL,
  • Kullanım alanı 1001 m2 ‘den fazla olan binalar için 1000 metrekareye kadar metrekare başına KDV dâhil 4,86 TL
  • Kullanım alanı 1001 m2 ‘den fazla olan binalar için 1001 metrekareden yukarısı metrekare başına KDV dâhil 2,16 TL .

 

Eskişehir İnşaat ve Eskişehir Gayrimenkul sektöründe fark yaratan projelerin mimarı Çağrı İnşaat, sektörel gelişmelerin nabzını tutarak müşterilerine ve şehre en iyisini sunmaya devam ediyor.