14
Ağu

Eskişehir’de Üniversite Kazananlara Ev Kiralama Tüyoları

Üniversite okumak her gencin hayali olduğu gibi bu eylemi ailesinin yanından ayrılıp başka bir şehirde gerçekleştirmek de birçok öğrencinin isteğidir. Aileden bağımsız bir hayat olarak nitelendirilebilecek bu istek, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan 18 yaşındaki bir genç için birçok fayda sağlayacağı gibi bazı engebeleri de barındırır. Avantajlarından bahsedecek olursak, etrafında her fırsatta destek bulacağı bir anne baba olmadan ayaklarının üstünde durmaya çalışmak, insanı güçlendirir. Zorlukları tek başına aştıkça özgüveni artar ve kişisel gelişimi hızlanır. Dezavantajlarının başındaysa özlem ve zorluklarla baş etmek geliyor. Zorluk en temelde yaşayacağı yeni şehirde barınacağı yeri bulup yerleşmesiyle başlar. Biz de sizlere Eskişehir’de bu temel sorunu aşmanız için işinize yarayacak birkaç tavsiyede bulunacağız.

Eskişehir’de Her Yer Her Yere Yakın Ama Evin Okuluna Yakın Mı?
Eskişehir’de üniversite okumak mükemmel ve buna sebep olan şeylerden biri –belki en önemlisi- şehrin her yeri birbirine yakın olması. Özellikle büyük şehirlerden Eskişehir’e gelen öğrencilerin en çok sevindiği avantajlardan biri budur. Ancak zaman ve mekânın göreceliliği uzun yıllar önce kanıtlandı. Öğrencilik hayatın boyunca öyle günler geçireceksin ki; ertesi gün iki finalin var ve sabaha kadar çalışman gerekiyor. Yapman gereken seçim şu: Ya okula yakın bir yerde yaşayıp şehir merkezi ve eğlence mekânlarına biraz daha uzak kalacaksın, ya da şehrin tam merkezinde olup o sabah tramvay ya da taksiyle okula yetişmeye çalışacaksın. Tercih senin, iyi düşün!

 

Evinin Yerini Belirlerken Etrafta Neler Olduğuna Bak
Öğrenci şehri diye bir nam salmanın Eskişehir’e has olmasının bir sebebi var. Eskişehir birçok açıdan yaşanabilir bir yer, özellikle öğrenciler için. Merkezi yerlerde yeme-içme, eğlence, kitap-kırtasiye gibi sektörlerde onlarca farklı seçenek var ve her keseye hitap eden özellikler taşıyor. Ancak bu bölgelerde de kiralar nispeten daha pahalı oluyor. Yapman gereken yaşayacağın bölgeyi belirlerken hem etraftaki imkânları doğru okumak hem de en uygun fiyatlı daireyi bulmak.

Arkadaşlarınla Birlikte Yaşayacaksan Dikkat Etmen Gerekenler
Bu durum birçok genç için ideal gibi görünse de iş birlikte yaşamaya gelince işler farklı olabiliyor. Çok sevdiğin arkadaşlarının aynı ev içindeki davranışlarını, sorumsuzluklarını ve buna benzer diğer olumsuzlukları gördüğünde büyük bir pişmanlık duyabilirsin. Ancak her şey senin elinde. Eğer tutacağınız evin kişi başı düşen oda ve yaşam alanı seni izole ve huzurlu bir ortamda yaşatacaksa doğru seçimi yapmışsın demektir. Eğer evini hala tutmadıysan olası olumsuzlukları hesaba katarak tutmanı tavsiye ediyoruz.

 

En Önemlisi: Ev Sahibinle Mutlaka Kontrat Yap!
Ev sahibin öğrenci olduğun için seni genç, cahil ve çömez olarak görüp haklarını gasp etmeye çalışabilir. Umarız başına gelmez ama eğer böyle bir şey başına gelirse diye tedbirli olman için bu tavsiyede bulunabiliriz. Evini tuttuğun zaman ev sahibine her konu hakkında bilgi sahibi olduğunu göster ve kontratını yap. Böylece haklarını savunabilir, iki ay sonra seni evden çıkarmak istediğinde yasal olarak karşı koymak için elinde resmi bir evrak bulundurabilirsin.

 

Eskişehir’e tekrar hoş geldin. Burada geçireceğiniz zaman benzersiz olacak ve tüm dileğimiz bu zamanı en verimli, huzurlu ve keyifli şekilde geçirmen. Senin için verdiğimiz bu tüyolar umarız işine yarar. Eskişehir İnşaat firmaları arasında rezidans ve gayrimenkul projeleriyle fark yaratan Çağrı İnşaat gelecek hayatınızda başarılar diliyor.