17
Eki

Arakan’daki Katliamlara Duyarsız Kalmayalım

Dünyanın birçok bölgesinde kadın, çocuk, genç, yaşlı fark etmeden Müslümanlara zulmediliyor. Arakan’da yaşanan insanlık dramı da durumun güncel örneklerinden sadece biri. Sadece inançları uğruna zarar gören masum insanların acı dolu çığlıkları hep kulaklarımıza ilişiyor, gözyaşlarının buğusu gözümüzü karartıyor. Yaşanan acıların sebebini, Arakan’ın nerede olduğunu ve neler yapılabileceğini yazımızda anlatıyor olacağız.

 

Arakan nerede?

Arakan, bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Myanmar’ın 7 eyaletinden biri. Ülkenin %89’u Budistlerden oluşsa da Müslümanlar nüfusun %4 gibi azımsanamayacak bir oranını oluşturuyor. Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Arakan bölgesinde ise Müslüman nüfusu uzun yıllardır süregelen şiddet olayları ve zorunlu göç politikalarıyla azaltılıyor.

Arakan Katliamının Tarihi

Günümüzde Arakan bölgesinin nüfusunun büyük çoğunluğunu Rohingya Müslümanları ve kalan ufak kısmı Budist Rakhine’ler oluşturuyor. Bölgede 950 yıl önce kurulan Pagan Krallığı, Çin ve Hindistan gibi Budizm’in oldukça baskın olduğu ülkelerle olan komşulukla birlikte etkileşime geçiyor ve zamanla Budizm Myanmar’da da baskın din haline geliyor. 1430 yılına kadar Müslüman tüccarların bölgede yaptığı ticaretler sonucunda bölgede birçok kişi İslam dinine geçiyor ve aynı yıl Arakan İslam Devleti kuruluyor. Devletin ilk sultanı olan Süleyman Şah ile birlikte devlet hızla büyüyüp güçleniyor. Uzun yıllar sonrasında bölgeyi hâkimiyeti altına alan İngilizler ile birlikte Müslümanlar geri planda kalmaya başlıyor. İngilizler bölgeden çekildiklerinde ise yönetimi Budist Burma Sultanlığı’na bırakıyor. Müslüman nüfusu yöneten Budist yöneticiler bölgede gerilimin tırmanmasına ve şiddet olaylarının kıvılcımını yakmaya başlamıştır. Zamanla askeri yönden de güçlenen merkezi yönetim Arakanlı Müslümanların üzerinde baskı kurup zulme başlamıştır. Katliam boyutuna ulaşan şiddet politikaları sonucunda merkezi yönetim Müslümanları ölüm ya da göç arasında seçim yapmak zorunda bırakıyor.

Merkezi yönetim ve Müslümanlar arasındaki ilk savaş 1947’de başlayan isyan ile birlikte katliama dönüşmüştür. Bu yıla kadar ayrımcılığa, zulme ve kaynaksızlığa maruz kaldıklarını belirten Müslümanlar bağımsızlık kazanmak için merkezi yönetime karşı isyan bayrağını kaldırmıştır. Ancak bu girişim 150 bin kadar Müslüman’ın ölümüyle sonuçlanan bir katliama dönüşmüştür. Peşi sıra gelişen olaylar her sene yeni katliamlara sebebiyet verdi. Bölgede uygulanan baskı ve zulüm sonucunda milyonları bulan Müslüman nüfusu katliamlar ve zorunlu göç politikalarıyla 800 bine kadar düştü. On binlerce kadın tecavüze uğradı, bebek ve çocukların yaşamına son verildi. Bölgenin etnik ve dinsel yapısını değiştirmek isteyen merkezi yönetim her geçen gün acının dozunu tüm dünya kamuoyunun tepkisine rağmen yükseltiyor.

Bölgede yaşayan Müslümanların evlilik, iş hayatı ve eğitim gibi konularda özgürlükleri kısıtlanmış durumda. Müslümanları tehdit olarak gören Budist “969 Hareketi”, tüm münferit suçların cezalarını bütün Müslümanlara karşı uyguluyor.

 

Arakan’da Son Dönemde Neler Yaşandı?

En az 17 yerleşim yerinde bulunan 3 bine yakın ev yakıldı. Evinden olan 87 bin kadar Arakanlı Bangladeş’e sığındı. Bölgedeki diğer İslam devleti olan Bangladeş çok uzun yıllardır Arakanlı mültecilere kapılarını açıyor. Ancak Bangladeş de güçlü bir ekonomiye sahip olmadığından hem vatandaşlar hem de mültecilerin için bu ilticalar büyük sorun teşkil ediyor. Myanmar ordusu bu ilticaları engellemeye çalışıyor. Eylül ayının başında yaşanan krizde 46 Arakanlı hayatını kaybetti. Ölenlerden 19’u çocuk ve 18’i kadın. 25 Ağustos’tan beri oluşan tabloya bakıldığında ise durum daha kötü. Büyük çoğunluğunu kadınlar ve çocukların oluşturduğu 400 Arakanlı yaşanan şiddet olayları sonucunda hayatını kaybetmiş bulunuyor. Birleşmiş Milletler bölgede yaşanan şiddet olaylarına karşı itidal çağrısında bulunuyor ve bölgeye insani yardım ulaştırmaya çalışıyor. Ancak merkezi yönetim bu tür yardımları engelliyor ve “Rohingyalı teröristleri beslemek” olarak yorumluyor. Bölgenin uluslararası kuruluşlar ve basına kapalı olmasından dolayı ölü, yaralı, göç, yakılan köyler gibi bilgilerde kesin ve güncel sonuçlar alınamıyor.

Ülkemizden Arakan’a Bireysel Destek Olmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Tüm Türkiye operatörlerinden ARAKAN yazıp 3072’ye gönderdiğinizde 5 Türk lirası bağışta bulunabilirsiniz. Bunun dışında da İHH İnsani Yardım Vakfının internet sitesinde bulunan formu doldurarak dilediğiniz miktarda bağış yapabilir, bunu bireysel, bir grup ya da kişi adına da gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca zekatlarınızı da Arakanlı kardeşlerinize bu yolla ulaştırabilirsiniz.